E-learning- wymówka, czy Twoja rzeczywistość?

  • 169

Ile razy próbowano skonfiskować Ci komórkę, a Ty mówiłeś, że jest Ci potrzebna do nauki? Zapewne nie raz. Jednak, czy wiesz, czym jest tak naprawdę e-learning? A może to hasło jest Ci obce?

Definicja, którą zaraz przytoczę jest formalnością i zapewne nie nastawi Cię pozytywnie do e-learningu. Jednak zaufaj mi, a okaże się, że spotykasz się z nim częściej niż Ci się wydaje.

,,E–learning – nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie procesu dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, smartfonów, tabletów (m-learning) i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Uzupełnia również tradycyjny proces nauczania, budując blended learning.”

Brzmi  podniośle i bardzo wygórowanie- nie uważasz? Mimo to zobacz na przykłady e-learnigu i przekonaj się jak blisko się Ciebie znajduje!

  1. Książka w formie e-booka,

Czy czytałeś kiedykolwiek książkę jako e-booka? To wygodniejsza i z całą pewnością bardziej ekologiczna forma lektury. Do tego staje się coraz bardziej popularna, bo łatwiej nam zajrzeć do pliku PDF na komórce, niż wziąć książkę z półki. Przykłady?

Pisząc ten artykuł,korzystam z e-booka ,,Biblii E-Biznesu”. Mogę swobodnie działać na jednym urządzeniu, co znacznie przyspiesza proces pisania.

Moja siostra czyta lektury na swoim telefonie, bo jest to dla niej łatwiejsze, a telefon komórkowy stała się dla niej środowiskiem można by rzec ,,naturalnym”.

2.   Nagrania wideo,

Jeśli stwierdziłbyś, że będąc na  serwisie YouTube nigdy nie obejrzałeś filmu DIY lub wykładu to byłoby to kłamstwo. Internet bardzo polubił formę filmu za przyswajalność treści. Produkcje, które są ładne to na pewno kuszące kąski, ale nawet prezentacje w PowerPoincie z głosem lektora potrafią być pomocne. Liczy się to, że ,,wykład” możemy przesłuchać wielokrotną ilość razy, a niezrozumiałe kwestie wyjaśnić w parę chwil zaglądając do wyszukiwarki. Przykłady? Długo można by je  wypisywać, ale ograniczę się do dwóch.

-Pierwszy to make-up tutorial  prowadzony przez Ewę Grzelakowską-Kostoglu, słyną Red Lipstick Monster, w którym prosto i krok po kroku pomaga zrozumieć tajniki makijażu. Piękne, zaplanowane, kuszące jakością filmy są hitem, bo autorka dba o wszystko- treść i sposób jej przekazania.

-Jaki jest drugi przykład? To skromny wykład na temat reakcji Redox. Dla tych, których interesuje chemia i potrzebują dowiedzieć się wiecej na temat tych reakcji, to z pewnością przydatny i ciekawy film. Czy jest on tak bogaty i kolorowy? Nie, ale za to nadrabia ciekawym wyjaśnieniem  tego niezbyt łatwego tematu.

 

3.   Nagrania Audio

Niedawno dowiedziałam się, że moja koleżanka chodzi na wieczorne wykłady. Zdziwiłam się, gdyż myślałam, że o takiej godzinie jest bardzo zmęczona i nie przyswaja wiedzy! Uśmiała się i potwierdziła. Zaraz jednak dodała, iż włącza dyktafon na telefonie i odsłuchuje wykładu ponownie, kiedy ma czas i siłę.

Idealna forma e-learningu- uczysz się, kiedy chcesz! Z całą pewnością znasz kursy językowe, które można kupić jako MP3.

 

4. Szkolenia Online na żywo

To coraz bardziej popularna forma nauki, która spowodowała, że bariera odległości przestała całkowicie istnieć! Masz jakiekolwiek pytania? Możesz je spokojnie zadać,a prelegent dostanie je w bardzo uporządkowanej formie. Czy to nie wspaniałe?

E-learning to nie tylko wymówka- to nasza rzeczywistość. Tak naprawdę wystarczy dobrze znać się na danym zagadnieniu i odpowiednie narzędzia, a dzielenie, czy nawet sprzedaż (!) wiedzy jest na wyciągnięcie ręki.

A jak Ty wykorzystujesz E-learning?

Napisz koniecznie w komentarzu i nie zapomnij podzielić się zdobytą wiedzą!

 

Podobne wpisy